Ostatnio spotkałam się ze znajomym, dawno nie widzianym znajomym który zapytał się mnie: Agnieszka czym ty się właściwie zajmujesz? Ja podekscytowana: jestem trenerem mentalnym. Patrzy przygląda się mnie, patrzy i mówi: co to właściwie jest? Więc zaczynam mu tłumaczyć czym jest trening mentalny że opiera się na solidnych podstawach z psychologii, socjologii, neuronauki, ma na celu podnosić twoją motywacje, pewność siebie, nauczyć cie wyznaczać cele i tutaj wymieniam mu szereg innych założeń i możliwości jakie daje trening mentalny. Mówi mi ok super ale jakbyś mogła mi powiedzieć coś więcej czym tak właściwie jest ten trening mentalny i on mówi że jest bardziej techniczny nie ogarnia do końca tych pojęć jakbyś mogła mi powiedzieć czym jest ten trening mentalny. Sobie tak myślę, myślę wymieniłam mu szereg korzyści jakie przynosi trening mentalny z czego korzysta tylko jak to ogarnąć krótszym zdaniem i przyszła mi taka myśl, mówię mu: trening mentalny jest to jest budowanie siebie na nowo, jest pewnego rodzaju remont swojego umysłu i on wtedy powiedział: aha to ja teraz już rozumiem no i dodał jeszcze to ja w takim razie jestem twoim klientem, ale właśnie trening mentalny, trening mentalny jest to budowanie siebie na nowo, odkrywanie w sobie zasobów z których możesz w sobie stworzyć coś na nowo swoją lepszą przyszłość, swoje lepsze życie, podnieść jakość swojego życia, budujesz coś ale opierasz się na tym co w sobie już masz.

Ja podobnie siebie zbudowałam, zbudowałam się na tym co już miałam w sobie ale nie do końca uświadamiałam sobie kiedyś już w jednym z pierwszych odcinków mówiłam jak wyglądała moja droga do tego miejsca w którym teraz jestem ale Ty być może czytasz po raz pierwszy mój artykuł więc jeszcze raz pokrótce Ci o tym opowiem. Kilka lat temu teraz właściwie kilka lat temu bo mamy 2019 ten czas takiego zastanawiania się co zrobić dalej ze swoim życiem przyszedł w 2016 roku tak najpełniej bo wcześniej też praca na etacie, zmiana miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, pierwsze dziecko ale ten 2016 przyniósł jakby najwięcej tych zmian i najbardziej potrzebowałam znaleźć tych odpowiedzi i rozpoczęłam studia po dyplomowe na coatching-u ale nie z myślą że będę coatch-em, będę pracować z ludźmi, chciałam po prostu znaleźć odpowiedz dla siebie co ja chce robić w życiu, czy to miejsce w którym jestem jest tym właściwym, co mogę zmienić i jak mogę to zmienić i przyznam że oczekiwałam takich konkretów, konkretów konkretnych rozwiązań, konkretnych działań, jak się później okazało to była praca przede wszystkim na emocjach czyli nad czymś co tak naprawdę nie jest konkretne, jest indywidualne dla każdego z osobna, każdy ma swoje emocje, każdy ma swój bagaż emocjonalny, swoje doświadczenia tak właściwie nad tym się skupialiśmy, praca nad swoimi emocjami, nad tym co jest w nas. Oczywiście nad celami, konkretami też była ale w zupełnie innej konfiguracji niż sobie wcześniej zakładałam i to mi uświadomiło jak wielką role w życiu odgrywają emocje,jak kierują nami emocje Tobą kierują emocje, mną kierują emocje i często pod wpływem emocji podejmowane są różne decyzje.

Emocje korzystne i mniej korzystne

Jeżeli chodzi o emocje tutaj nie można rozgraniczać czy to są dobre emocje czy to są złe emocje bo jeżeli dłużej się nad tym zastanowisz to być może dojdziesz do takiego wniosku że każda emocja jest potrzebna, dla każdej emocji jest miejsce i bardziej można mówić o emocjach korzystnych i mniej korzystnych  to jak na siebie oddziałują bo nawet stres, stres w pewien sposób mobilizuje Cię do działania, jeżeli nie poddasz mu się zupełnie i nie zahamuje twojego działania, Twojego potencjału to tak naprawdę jest takim mobilizatorem do działania. Więc w pewien sposób jest potrzeby i jest korzystny dla Ciebie, tak samo jest z innymi emocjami w różnych okolicznościach, różnych realiach  mogą być dla Ciebie korzystne. A jak sprawdzić czy dana emocja jest korzystna czy nie korzystna? Tutaj z pomocą też przyjdzie medytacja o której mówiłam już w dwóch wcześniejszych odcinkach podcastu i medytacja pozwala zajrzeć w głąb, skupić się na Twoich emocjach, Twoich doznaniach, doznaniach płynących z ciała bo tak naprawdę emocje wypływają z Twojego ciała. Jeżeli pojawia się jakaś emocja czy ta korzystna czy ta niekorzystna to ona w jakiś sposób na Ciebie oddziałują, jeżeli to jest silny stres być może odczuwasz ściśnięcie gardła tak zwane ściśnięcie w dołku , jakiś ucisk w ciele, brakuje Ci miejsca, czujesz napięcie i te emocje są powiązane z Twoim ciałem i najpierw pojawia się emocja potem reakcja ciała i właśnie w medytacji tej koncentracji uczysz się dostrzegać te sygnały wypływające z Twojego ciała a przy medytacji dodatkowo dochodzą techniki oddechowe które pozwalają Ci uspokoić, opanować emocje. Bo skrajne emocje nawet radości też nie wiem czy są korzystne dla Ciebie więc we wszystkim musi być zachowana w pewien sposób równowaga zarówno w tych emocjach korzystnych jakby nie korzystnych i mogłabym tutaj dalej przekonywać Cię i mówić jak korzystna jest medytacja, jak ma wpływ zarówno na Twój umysł i Twoje ciało ale wiem że musisz przekonać się sam bo same słowa tutaj nie są wystarczające. Ja jak mówiłam Ci wcześniej kiedyś byłam sceptycznie nastawiona do medytacji kojarzyła mi się tylko i wyłącznie z praktyką religijną jak się okazało moje przekonanie było bardzo mylące i właśnie jeżeli chodzi o przekonanie.

Zmień swoje przekonania

W budowaniu siebie na nowo bardzo duże znaczenie mają przekonania, duże znaczenie mają emocje ale też duże znaczenie mają Twoje przekonania, to co myślisz o świecie i jak myślisz o świecie, o tym co Cię otacza, co się dzieje ale przekonania nawet na temat emocji to wszystko ma bardzo duże znaczenie tutaj powraca piramida Diltsa o której też kiedyś pisałam, ale właśnie jeżeli mówimy tutaj o przekonaniach wartościach, o swoim celu, misji to wiedz że te poziomy Twojej świadomości są najważniejsze bo jeżeli zmienisz swoje przekonanie, jeżeli ulegną zmianie Twoje wartości a jeżeli ulegnie zmianie Twój cel to pociąga to za sobą kolejne zmiany na niższych poziomach i to może mieć bardzo duże znaczenie dla Twojego życia bo jeżeli zmienisz przekonanie na temat pracy, na temat pieniędzy zobacz jak wiele to może zmienić w Twoim życiu jeżeli zmienisz przekonanie na temat drugiego człowieka, jeżeli jego ubiór sugeruje w Tobie jakieś konkretne przekonania na jego temat i jeżeli te przekonania zmienisz, będziesz wiedział że ten ubiór nie świadczy że jest taki i taki to jak dużo to wniesie do Twojego życia? Jak to Cię otwiera do drugiego człowieka? To samo z podejściem do zarabiania pieniędzy, do bogactwa. Niestety w naszym społeczeństwie jest to przekonanie że jeżeli ktoś ma pieniądze, jest bogaty to pewnie oszukuje i być może Ciebie to blokuje żeby osiągnąć to bogactwo, osiągnąć ten satysfakcjonujący poziom życia o którym tak naprawdę marzysz ale to przekonanie w jakiś sposób Cie blokuje więc zmień to przekonanie i sprawdź co się stanie w Twoim życiu. A co zmieniło się w moim życiu, w moich przekonaniach? Myślę że przekonanie że każda emocja jest potrzebna to chyba było taką najważniejszą zmianą w moim życiu i oczywiście znalezienie tego swojego celu, swojej misji czyli misji pomagania drugiemu człowiekowi, chęci współpracy, polepszenia życia innym to stało się moim celem, ale najpierw musiałam zmienić swoje przekonania a przekonaniem moim które zwykle mi towarzyszyło było to że dobrze jest pracować na  etacie bo to jest dobre, bezpieczne bo praca na własny rachunek jest bardzo ryzykowana i to było ograniczające mnie przekonanie ale kiedy to zmieniłam dużo więcej mogę, dużo więcej mogę zdziałać dla siebie i dla innych. Wartości tutaj też się zmieniły, wartością teraz nie boje się tego powiedzieć są pieniądze bo wcześniej miałam takie przekonanie ze pieniądze nie są dla mnie że pieniądze, duże pieniądze są dla innych którzy potrafią się odnaleźć w świecie biznesu ale w nie do końca uczciwy sposób i rzeczywiście takie było moje przekonanie kilka lat temu. Teraz kiedy zmieniłam to przekonanie dużo więcej mogę, sama mogę zarabiać dużo większe pieniądze i czuć się z tym dobrze więc zobacz jak zmiana przekonania zmienia Twoje życie i zastanów się jakie są Twoje przekonania które być może Cię ograniczają.

Przekonaj się że możesz

Jeśli mówimy tutaj o emocjach to nie sposób pominąć tutaj energii bo emocje wydatkują Twoją energie w sposób dobry albo w zły sposób i myślę warto tutaj skupić się na energii, na co Ty tracisz energie i co zabiera Twoją energie? Po raz kolejny powróci temat mediów społecznościowych i innych bodźców które do Ciebie docierają. Jakkolwiek są to narzędzia przydatne w pracy, w komunikowaniu się z drugim człowiekiem to powinno być to w jakiś sposób uporządkowane nie chce mówić ograniczone chociaż być może, one pochłaniają Twoją energie tracisz w ten sposób czas i energie którą być może mógłbyś wykorzystać na coś innego chociażby Twój rozum, rozwijanie Twoich pasji zastanów się nad tym. Co mnie ostatnio wręcz zafascynowało i przeanalizowania mojego podejścia do życia to że tak naprawdę w momencie w Twojej głowie pojawia się myśl że odpuść, nie dasz rady, zostaw to, jesteś już bardzo bardzo zmęczony to tak naprawę jesteś na samym początku zużycia tej energii, tutaj badania pokazują że jest to dopiero 30% a jeszcze 70% przed Tobą i jeżeli zastanowię się nad swoim życiem, nad tym co było wcześniej, jak działałam rzeczywiście pojawiała się pierwsza myśl jestem zmęczona jutro to dokończę albo w ogóle jutro zacznę to jak dużo traciłam. Byłam tak naprawdę na początku swojej wytrzymałości i trochę pobaw się ze swoim rozumem, ze swoim umysłem jeżeli pojawiają się takie myśli że zostaw to zadanie, to nie dla Ciebie, odłóż to spróbuj jeszcze trochę to naciągnąć, przeskoczyć ten mur i zobaczyć że Twój umysł, Twój rozum odpuści on Cie tak testuje, on chroni Cie to też taki wewnętrzny krytyk on w podobny sposób działa, chce żebyś odpoczął, nie chce żebyś był zmęczony, chce żebyś miał więcej siły na inne działania  tylko na jakie bo żyjemy w zupełnie innych czasach gdzie tej energii nie trzeba tak oszczędzać, gromadzić jeszcze kilka tysięcy, kilkaset lat temu to miało jakiś tam sens ale teraz to jest takie zachowawcze ale czy na pewno jest to Tobie potrzebne czy nie lepiej wykonać dane zadanie od razu a potem sobie odpocząć jeżeli rzeczywiście będziesz zmęczony danym zadaniem bo często może się okazać tak że mózg chronił zabezpieczał Cie w ten sposób a po skończonym zadaniu nie czujesz się już zmęczony. To trochę tak jak z ćwiczeniami fizycznymi, być może robisz brzuszki i przy trzydziestym odczuwasz straszny ból brzucha i mięśni ale tak naprawdę jeżeli przeczekasz ten moment zrobisz ich jeszcze, jeszcze więcej a jak odpuścisz to ok będziesz mógł sobie odpocząć ale nie osiągniesz jakiegoś wyniku który wymaga wysiłku. To tak jak z wyznaczaniem celów, szukaniem celów, nie przychodzi to od tak, wymaga to pewnego wysiłku i jeżeli spojrzysz na cel jako pragnienie czegoś w połączeniu  czegoś realną ocena rzeczywistości to tak właśnie będzie, pragnienie czegoś to są emocje, emocje też są połączone z energią to współdziała ze sobą. Na marzenie składa się energia i emocje, chęć zrealizowania danego celu, podekscytowanie, pozytywna energia temu towarzyszą więc możesz w ten sposób spojrzeć na swój cel jako na połączeniu konkretów, konkretnego planu działania i emocji które temu towarzyszą. Jeżeli spojrzysz na cel chociażby według modelu smart konkretnym, mierzalnym, atrakcyjny, realny i terminowy to według mnie literka a czyli atrakcyjny odpowiada za emocje to co myślisz o tym celu, co Cię w nim pociąga, z jakiego powodu chcesz go zrealizować i tu będą się te wszystkie emocje gromadzić. Natomiast to co jest ważne w realizacji celu to energia która jest w odpowiedni sposób użytkowana ale nie marnowana, nie odpuszczasz sobie za wcześnie i to się mieści w literce t czyli terminowy bo jeżeli sobie wyznaczysz jakiś termin na realizacje celu to w odpowiedni sposób musisz sobie rozłożyć wydatkowanie tej energii ale nie może być tak że każdego dnia sobie odpuszczasz bo Ci  nie masz siły, bo Ci się nie chce i nagle jakimś sposobem tydzień przed realizacją celu go zrealizujesz. Są tacy ludzie którzy mają cel, zdanie w pracy i w ostatniej chwili rzutem na taśmę to realizują i to mnóstwo energii zużywa i mnóstwo emocji pojawia a Ty chyba tego nie chcesz więc tutaj lepiej w odpowiedni sposób rozłożyć sobie energie i jeżeli pojawiać się będą sygnały z Twojego umysłu że odpuść, jutro, przecież nie dasz rady to pamiętaj ze jesteś dopiero na początku tego wyczerpania emocjonalnego i energetycznego bo tutaj te dwie rzeczy u mnie będą się bardzo mocno wiązać. Więc nie odpuszczaj i trenuj swój umysł pokaż mu że się myli, że tak na prawdę możesz więcej i wtedy ta literka t terminowy będzie osiągnięty, dany cel zorganizujesz w danym terminie z dużym prawdopodobieństwem że będą towarzyszyć temu pozytywne emocje i nie będziesz czuł się taki zmęczony. Jeżeli w odpowiedni sposób rozłożysz sobie tę energie ale nie na zasadzie ze odpuść sobie, nie dasz rady, zrób to jutro tylko sprawdzaj się, sprawdzaj się jak wiele możesz być może w tej chwili sam nie zdajesz sprawy jak wiele rzeczy możesz zrobić i jak na wiele rzeczy Cie stać, czasami mam wrażenie że nasz umysł sam nie do końca jest świadomy naszych możliwości i zawczasu jakby chciał nas chronić a tak naprawdę dużo więcej możesz, zachęcam Cie żebyś to sprawdzał i na własnej skórze doświadczał a tym samym szybciej osiągał swoje cele.  Cześć.

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram