W tym artykule chciałabym się skupić na jednym z nawyków które mogą Cię bardzo rozwinąć, a mówię o afirmacji bo afirmacja też może być nawykiem bo jeżeli się zastanowisz Twoje myśli, to co myślisz, jak myślisz też w jakiś sposób jest nawykiem bo jeżeli w większości Twoich myśli są to myśli pozytywne to super świetnie bo to Cię buduje, ukierunkowuje Cie na tak naprawdę lepsze, bardziej pozytywne doznania i czerpania więcej tych pozytywnych aspektów ale jeżeli jest tak że w części Twoje myśli są negatywne negujesz myśli, negujesz rzeczywistość, negujesz że to Ci się nie przydarza że to jest na przykład nie zasługujesz na to, mówisz sobie że jestem głupi albo jestem brzydki i nic nie potrafię to wtedy zamykasz się na ten, na pozytywne aspekty życia i nawykowo myślisz negatywnie i oczywiście nie jest trudno stwierdzić co jest lepszym nawykiem dla Ciebie a co gorszym. W pewnym momencie nawet nie świadome zacząłeś, zaczęłaś tak funkcjonować i z automatu nawykowo łatwiej jest Ci przyjąć myśli myśląc o sobie w zły negatywny sposób niż pozytywnie ale jest właśnie sposób żeby to zmienić i mówię tutaj o afirmacjach.

Czym w ogóle jest afirmacja. Afirmacja jest to pozytywna twierdząca myśl przede wszystkim na swój temat ale na temat innych ludzi czy świata również ale przede wszystkim afirmacje tyczą się Twojego sposobu myślenia na Twój temat. I po co afirmować? Po co są w ogóle afirmacje przede wszystkim po to żeby zmienić swój sposób myślenia, afirmacja ma oddziaływać na Twoje przemyślenia, na to jak przekonania warunkują czy dany cel zrealizujesz czy nie, warunkują jak daną rzeczy osiągniesz czy nie. Przekonania bardzo wiele rzeczy determinują w Twoim życiu podobnie jak wartości, to od nich bardzo dużo rzeczy zależy.

Afirmacje pozytywne i afirmacje negatywne

Więc afirmacja ma bezpośredni związek z przekonaniami, jeżeli te afirmacje to co do siebie mówisz są negatywne to te przekonania nie będą wspomagać Cię w działaniu, będziesz miał większość przekonań z tych hamujących które przeszkadzają Ci w realizacji celów ale jeżeli skupisz się na tych afirmacjach pozytywnych to one też ukierunkują Cie w stronę realizacji celu będzie to bezpośrednio związane z przekonaniami wspierającymi a chyba takie chcesz mieć jeżeli taki cel pragniesz osiągnąć i być może zgodzisz się ze mną że myśli mają moc tworzenia i jeśli nie rzeczywistości tego co dookoła się dzieje to na pewno mają moc tworzenia Ciebie, Twojego wnętrza, tego jaki jesteś, tego jakie masz nastawienie do życia, nastawienie do innych i do świata. Więc Twoje myśli kształtują Cię, kształtuje Cie oczywiście środowisko, otoczenie ale tak jak jest w piramidzie Diltsa najbardziej kształtuje Cie przekonania, wartości, poczucie tożsamości czyli tego kim jesteś oraz Twój cel i misja ale tutaj w związku z afirmacjami skupiam się głownie z przekonaniach, a przekonania są związane z Twoimi myślami tak jak i afirmacje, więc to wszytko kształtuje Ciebie jaki jesteś jako człowiek, jako osoba, jako ktoś kto chce osiągnąć dany cel. Więc tak jak warto mieć wspierające nawyki, te pozytywne nawyki tak warto mieć pozytywne myśli związane z danym celem. Bo jeśli będziesz sobie cały czas myśleć że nie zrealizujesz tego celu, że jesteś na to za głupi, że nie zasługujesz na to, że inni są lepsi od ciebie nawet w odniesieniu do Twojego wyglądu, oceny swojego wyglądu będziesz twierdzić że jesteś brzydki to w jaki sposób chcesz osiągnąć swój cel jeżeli sam sobie rzucasz pod nogi kłody? Sam sobie przeszkadzasz w realizacji danego celu sam się oddalasz. Z jednej strony chcesz osiągnąć cel a z drugiej przeszkadzasz sobie czymś czego tak naprawdę możesz sprawować kontrole możesz dojść do porozumienia bo z jednej strony można to nazywać nawykami negatywnymi, afirmacjami negatywnymi a z drugiej strony możesz to nazywać tym wewnętrznym krytykiem a już kiedyś Ci mówiłam że z tym wewnętrznym krytykiem też można dość do porozumienia, też dba o Ciebie, też w jakiś sposób chce Cie chronić. Więc jeżeli dojdziesz z nim do porozumienia to będzie Cie wspierał do realizacji celu.

Moc pozytywnego myślenia

Jeżeli zmienisz swój sposób myślenia na pozytywny i jeżeli zmienisz te swoje nawyki na wspierające to jest znacznie większa szansa że dany cel zrealizujesz bo tutaj też mogę się odnieść do porażki bo jeżeli zrobisz wszystko, dasz z siebie wszystko co najlepsze czyli pozytywne myśli, pozytywne nastawienie, zgromadzisz niezbędne umiejętności do danego celu, do realizacji danego celu, dojdziesz do porozumienia z tym wewnętrznym krytykiem, nie ważne jak go nazwiesz ale też pewne masz poczucie że jest taki głos który zaprzecza Twoim działaniom, więc jeżeli dojdziesz z nim do porozumienia to nie będzie mowy o porażce czyli będzie mowa tylko o tym doświadczeniu które z perspektywy czasu będziesz mógł nazwać tym pozytywnym doświadczeniem ale to wszystko zależy od Ciebie od Twojego podejścia i od Twojego nastawienia i można powiedzieć o afirmacji ze jest to moc pozytywnego myślenia i możesz sobie myśleć na temat takiego określenia że co ja w ogóle Ci mówię że chce żebyś zaczarował świat i że w ogóle będzie świetnie nie, nie do końca chodzi o stworzenie w Tobie pozytywnego obrazu świata, doszukiwaniu się w nim tego co jest dobre i ukierunkowywaniu się na to co może Ci sprzyjać i wspomagać Cię w realizacji celu. Bo oczywiście warto obserwować otoczenie i uważać na jakieś przeszkody mieć w głowie że może się coś złego wydarzyć ale rozłożenie procentowe musi być w zupełnie innym zakresie, jakiś niewielki mały procent świadomości tych zagrożeń ale skupienie się na tym że będzie dobrze i ja nie mówię o takim myśleniu życzeniowym że samo myślenie wystarczy bo oczywiście musi iść za tym praca, dążenie, wysiłek ale chodzi o takie aspekty które w tym wysiłku będą Cie wspierać podnosić bo jeżeli w trakcie wysiłku, w trakcie pracy będziesz myśleć jak mi ciężko jak, mi źle, jak mi to nie wychodzi no to tak będzie się dziać, będziesz się na tym skupiać będziesz się doszukiwać negatywnej pracy swojego działania, ale jeżeli mimo tego wysiłku będziesz myślał o pozytywnych aspektach tego działania o tym po co w ogóle to robisz? Po co w ogóle do tego dążysz? Co ma Ci to dać to zupełnie zmienią się Twoje odczucia bo zastanów się nad taką rzeczą jeżeli coś robisz i myślisz sobie że jestem do niczego to czy chce ci się działać albo myślisz sobie jestem głupi to czy pojawiają się jakieś nowe pomysły, wartościowe pomysły albo jestem brzydki toczy dobrze się czujesz w swoim ubraniu nawet jeśli wczoraj je kupiłeś no chyba nie przynajmniej ja bym tak nie miała. Zobacz ile tak naprawdę zależy od Twojego myślenia, od sposobu myślenia i w którymś momencie takie myślenie staje się nawykiem nawet nie potrafisz myśleć o sobie inaczej, myślisz że na coś nie zasługujesz że to Ci się nie uda no i skupiając się na tych negatywnych rzeczach w końcu tak się dzieje no i być może tak sobie mówisz a nie mówiłem, miałem racje po co w ogóle zacząłem działać? Ale zobacz jaka siła jest tego myślenia sposobu myślenia.

Więc jeżeli taką siłę oddziaływania ma negatywne myślenie to skąd myślenie że pozytywne myślenie nie ma takiej mocy? To może warto dziś zacząć wypracowywać sobie nawyk i mówię tutaj nawyk bo mózg przyzwyczajony do negatywów nie szybko przestawi się na tor myślenia pozytywnego bo znowu to jest dla niego coś nowego znowu wydatkuje od niego energie więc nie oczekuj szybkich zmian, tego że będzie łatwo i będzie super, świetnie, szybko wręcz przeciwnie, wręcz przeciwnie mózg będzie się bronić przed tym, będzie Ci podpowiadać że się nie uda, że nie warto ale powoli, małymi krokami możesz zacząć to wprowadzać.

Zaczniesz wprowadzać mówienia o sobie i o innych dobrze bo na przykład przypomnij sobie taką sytuacje czy obcej osobie łatwiej jest Ci powiedzieć że brzydko wygląda albo osobie bliskiej że brzydko wygląda albo jest głupia, nie wyjdzie Ci to albo inne podobne rzeczy? To z jakiego powodu sobie mówisz takie rzeczy, osobie która tak naprawdę jest dla Ciebie najważniejsza i Tobie najbliższa, zastanów się nad tym. Jeżeli w takich sytuacjach nie przychodzi Ci to łatwo to dlaczego sobie to robisz? Po co? Dlaczego komuś łatwiej powiedzieć pięknie wyglądasz, świetnie ci to wyszło, poradzisz sobie a Tobie to wszystko świetnie potrafisz wytknąć wszystkie swoje wady, niedoskonałości jesteś do tego pierwszy i robisz to na przykład sobie prosto w oczy sobie w lustro a dodatkowo robisz to patrząc sobie prosto w oczy w lustrze i zauważysz zmarszczki woku oczu i już się krytykujesz ale nie pamiętasz że są to zmarszczki które powstały w wyniku śmiechu, radości która Cię spotkała w życiu, albo patrząc na swoje włosy zauważasz pierwszy siwy włos i nie pomyślisz jest to efekt Twojego życiowego doświadczenia że już jest tyle za Tobą różnych rzeczy no tylko pomyślisz sobie jestem stary, jestem stara i od razu idą inne myśli za tym więc może warto skupić się nad tych pozytywnych doświadczeniach nawet jeśli w Twojej głowie wszystko będzie krzyczeć zaprzeczać.

Jak wypowiadać afirmacje

Wypowiadaj pozytywne słowa na swój temat i rób to na głos, to jest bardzo ważne żeby wypowiadać to na głos żeby to było świadome i możesz to robić zarówno zaraz po przebudzeniu patrząc w lustro lub w samochodzie ważne żeby to robić, mówić do siebie dobrze, wypowiadać te dobre słowa, żeby weszło Ci to w nawyk. Dodatkowo możesz jeszcze spisywać te afirmacje, możesz sobie stworzyć listę pozytywnych afirmacji którą będziesz codziennie rano odczytywać, mówić na głos i wtedy Twój umysł będzie będzie miał większy problem żeby to zagłuszyć, żeby zaprzeczyć temu i co jest jeszcze ważne, żeby mózg zaakceptował te afirmacje, ważne jest abyś robił to na głos robił to świadomie i tylko w ten sposób po jakiś czasie przerodzi się to w nawyk i przejdzie w te część nieświadomą czyli będziesz już nawykowo ukierunkowany na mówienie o sobie dobrze. Kiedyś coś się stało że zacząłeś mówić o sobie źle i weszło Ci to w nawyk to też jest trochę taka natura naszego narodu że częściej lubimy mówić o sobie źle niż dobrze więc może warto troszeczkę zmienić to spojrzenie i zacząć mówić o sobie dobrze że jestem dobry, jest mi ze sobą dobrze, jestem szczęśliwy i na to się ukierunkować. Co jest jeszcze ważne w afirmacji, ważne jest mówienie w pierwszej osobie i zakładając że dana rzecz już jest zrobiona i oczywiście bez używania negacji to też jest bardzo i istotne i afirmacje mają na celu zmianę Twoich przekonań i kolejny raz odwołam się to tych przekonań że one mają bardzo dużą moc sprawczą jeżeli chodzi o realizacje Twoich celów bo jeżeli będziesz miał przekonanie że sukces jest przeznaczony dla kogoś innego to tak będzie, jeżeli będziesz miał przekonanie że pieniądze są złe to tak będzie, będzie Ci je trudno zarobić. Więc kolejną rzeczą jaką możesz zrobić jeżeli trudno jest Ci spisać jakieś Twoje nawyki i spisać potem afirmacje to stwórz sobie najpierw listę takich nawyków które już teraz masz świadomość że są przeszkadzające. Spisz takie sformułowania które negują Ciebie jako dobrą, piękną, jednostkę jeżeli to już będziesz mieć to już łatwiej będzie Ci stworzyć afirmacje, możesz też to odnieść do wartości które masz, które określają Ciebie i pod to stworzyć afirmacje jeżeli wartością są zdrowie,miłość, rodzina, pieniądze to stwórz afirmacje które będą podnosić Twoje podejście do tych wartości, będą kształtować Twoje podejście na ten temat i jakie mogą być przykłady afirmacji: osiągam sukces we wszystkim co robię, szanuje siebie we wszystkim co robię, do wszystkiego co robię podchodzę z miłością i dobrym nastawieniem, kocham i akceptuje siebie takim jakim jestem, jestem cenny i wartościowy tylko dlatego że jestem, moja pewność siebie zbudowana jest na skale widzę jasno i bez strachu, mądrze i roztropnie wydaje swoje pieniądze wiedząc że moje zasoby są nieskończone i mogą pojawić się natychmiast, moje dochody ciągle się zwiększają, akceptuje swoje ciało, daje sobie prawo do sukcesu, dostrzegam i doceniam swoją urodę, swoją mądrość, swoją zaradność, całego siebie, jestem dla siebie źródłem szczęścia, miłości i radości, moja praca przynosi mi realne dochody. I najważniejsze w afirmacjach jest to aby wynikały one z Twoich potrzeb i afirmacje mogą dotyczyć każdego obszaru Twojego życia miłości, pewności siebie, relacji rodzinnych, zdrowia ale tak naprawdę mają dotyczyć obszarów które są ważne dla Ciebie w których czujesz masz świadomość że do tej pory myślałeś źle o sobie w tych obszarach, miałeś do tego podejście niewłaściwe, czułeś się z tym źle. Powiedzenie takiego konkretnego zdania o sobie obniżało Twoją energie, obniżało Twoje poczucie szczęścia, więc odnajdź te przekonania negatywne, zastanów się jakie zdania do tej  pory wypowiadałeś na swój temat i przekształć je, przekształcić je na pozytywne afirmacje i być może zmianę zaobserwujesz już po tygodniu, po dwóch może później ale ważna jest konsekwencja i pamiętaj Twój mózg, Twój umysł będzie się buntować będzie chciał utrzymać poziom wysiłku na tych 30% ale Ty przekrocz to działaj mimo tego bo wiedz co chcesz osiągnąć. Chcesz mieć poczucie szczęśliwszego życia, poczucia satysfakcji i przede wszystkim poczucie sprawczości swojego życia. Dziękuje. 

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram