Zgodzisz się ze mną, że pewność siebie jest to stan, cecha pożądana przez większość ludzi, którzy myślą o rozwoju osobistym? Pewność siebie pojawia się jako jedna z pierwszych rzeczy, które są warte rozwinięcia i jest rozumiana w różny sposób. Ja przyznam się, że pewność siebie kojarzyła mi się z taką przebojowością – ktoś jest śmiały w towarzystwie, głośno gada żarty. Ostatnio trochę mój pogląd się na to zmienił, bo oczywiście jest to w pewien sposób pewność siebie, ktoś kto w śmiały sposób potrafi włączać się do rozmowy, prowadzić rozmowę to jak najbardziej mieści się w pewności siebie. Natomiast to co jest mi bliższe w pewności siebie, ja dzięki temu też mogę powiedzieć, że jestem osobą pewną siebie, to umienie bronić swojego zdania. Też umiem włączyć się do rozmowy, umiem załatwić ważne dla siebie sprawy w urzędzie czy z osobą na wyższym stanowisku, i to jest pewność siebie, – nie muszę być głośna, nie muszę rzucać żartami, ale taka umiejętność zatroszczenia się o swoje sprawy i uzyskania swoich spraw.

Jak szybko podnieść pewność siebie

Nie wiem jak jest z Twoją pewnością siebie, czy jesteś tą otwartą śmiałą osobą która jest duszą towarzystwa, czy raczej jesteś osobą nie zabierającą zbyt często głosu, ale w razie potrzeby umiejącą postawić na swoim? To też jest pewność siebie i bardzo ważne jest umieć zatroszczyć się o siebie, nie poddawać się i wtedy, będąc pewny w tych sytuacjach, osiągać swoje potrzeby. Czasami może być tak, że tej pewności jednak nie ma, albo czujesz że mogło by być jej więcej, że w pewnych sytuacjach jest, ale chciałbyś tę pewność podnieść. 

Jeżeli ta pewność siebie kojarzona jest z wystąpieniami publicznymi – przydałoby się więcej kiedy masz wystąpić przed większą liczbą osób, zabrać głos, i poza tym że jesteś dobrze przygotowany,   masz prezentacje lub przygotowane wystąpienie, to przydałby Ci się taki zastrzyk wsparcia,  energii. To można uzyskać! A jak? Pisze choćby o tym Amy Cuddy w książce „Wstań”. Nazywa się to pozycją mocy, czyli przybierasz pozycję, która powoduje, że Twoje ciało nabiera energii, mocy, stajesz się pewny siebie, masz odczucie pewności siebie, podwyższasz poziom testosteronu. Dzięki tej pozycji obniżasz poziom kortyzolu, to też jest ważne, ta gospodarka hormonalna dla pewności siebie też ma ogromne znaczenie, a ta pozycja pozwala to pozmieniać. Czyli ten niewłaściwy na ten moment hormon kortyzol obniżasz i podnosisz sobie poziom testosteronu – poziom pewności siebie. Stajesz mocno na podłożu, unosisz ręce do góry i tak trzymasz je przez chwile. Możesz je zacisnąć w pięści i trzymasz je w takim geście. Nazwijmy to geście zwycięstwa. Wczuwasz się w tę pozycje i to naprawdę działa. Masz poczucie że zwyciężasz, ponosisz sukces i to też chodzi w tej pozycji. Co jest ważne, nie ćwiczysz  tylko i wyłącznie przed ważnym wystąpieniem. Warto powracać sobie do tej pozycji mocy, tak żeby ona weszła Ci w nawyk , była Ci bliska i żebyś bardzo szybko mógł w sobie wywołać ten stan pewności siebie.

A gdyby się tak zastanowić, to skąd bierze się ta pewność siebie? Obserwując małe dzieci można powiedzieć że one bardzo dużo mają pewności siebie, nie mają problemu żeby o coś poprosić, żeby do kogoś podejść i coś powiedzieć. Tak naprawdę my – dorośli, trochę ograniczamy tą pewność siebie mówiąc: „Nie wolno, upadniesz, nie znasz tej osoby, nie podchodź”. I w taki sposób wycofujemy tą pewności siebie, którą ma dziecko w dużej ilości. Z jednej strony robimy to z troski o dziecko, ale z drugiej potem dziecko zamiast działać zaczyna się zastanawiać, analizować co ma zrobić, jak ma zrobić, po co ma zrobić, zamiast od razu działać z tą wrodzoną śmiałością. Zaczyna się wycofywać i przez to całe życie nie tylko my, jako rodzice, kształtujemy tę pewność siebie, ale środowisko i otoczenie mają też bardzo duży wpływ na dorastających dzieci.

 

Pamiętaj o swoich sukcesach

Potem przychodzi ten moment samoświadomości – ja potrzebuje tej pewności siebie. Jeżeli w tym wcześniejszym etapie w jakiś sposób ta pewność siebie została zabrana, przychodzi chęć rozwoju osobistego. Zaczynamy rozumieć, że pewność siebie jest cechą przydatną, że może nas wspomóc w takim codziennym działaniu. Co jest ważne, pewność siebie można w jakiś sposób odtworzyć w sobie, bo ona w nas jest, tylko została w pewien sposób ograniczona. Poprzez różne nawykowe, które będziesz sobie powtarzać i utrwalać, możesz tworzyć w pewien sposób na nowo pewność siebie. Jak powiedziałam wcześniej, na szybko możesz zyskać tę pewność siebie przed wystąpieniem publicznym, przed ważnym spotkaniem, negocjacjami i to też jest bardzo ważne, i to działa. Ale jeszcze ważniejsze jest budowanie tej pewności siebie, która będzie w Tobie coraz mocniejsza i dzięki tej pewności, budowanej długofalowo, szybciej będziesz mógł wejść w ten stan w sytuacji nagłej, bardziej emocjonującej. Ale jak to można zrobić? Jeżeli spojrzysz na swoje życie, na to co do tej pory się w nim wydarzyło, to na pewno jest w nim wiele rzeczy, które zrobiłeś dobrze, które Ci wyszły, z których jesteś zadowolony, dumny. Warto sobie przypominać takie rzeczy, nawet zrobić sobie taką ścianę chwały, gdzie będziesz mieć wypisane wszystkie swoje sukcesy, przyklejone wszystkie swoje dyplomy. Jeżeli to już dotyczy tego dorosłego życia, to być może masz jakieś podziękowania od klientów, słowne informacje że w czymś jesteś dobry, coś zrobiłeś dobrze i, być może, na co dzień dostajesz takie informacje i sobie myślisz: „Dobra, udało mi się!”. Ale właśnie nie powinieneś być z tego dumny, bo takie rzeczy podnoszą pewność siebie i to też ma związek z innym aspektem pewności siebie. Żeby nie szukać tej pewności siebie w czynnikach zewnętrznych, ale wewnątrz siebie. Tej swojej pewności siebie nie musisz uzależniać od tego co ktoś ci powie, ale od tego co jest w Tobie. Oczywiście te słowa innych jak najbardziej mają znaczenie, bo to też podbudowuje, ale przede wszystkim ta pewność siebie powinna wychodzić z Ciebie. Więc powinieneś mówić do siebie dobrze, dobrze traktować siebie, ale jeżeli w jakiś sposób sprawia Ci to trudność to przynajmniej nie mów sobie złych rzeczy. Przemilcz to nawet jeżeli coś Ci nie wyszło, bo tak też się zdarza, każdemu to się zdarza. Mów do siebie: „Dobrze, jestem mądry, jestem ładna, świetnie mi to wyszło!”. Mów sobie takie i właśnie takie rzeczy sobie utrwalaj.

Piękno zewnętrzne i wewnętrzne

Co też jest ważne w pewności siebie, a o czym zapominamy? Jeżeli masz ważne spotkanie to ubierz się dobrze, ubierz się w strój który jest dopasowany do Twojej sylwetki, w którym wyglądasz atrakcyjnie. Oczywiście zostaniesz odebrany przez drugą stronę jako osoba profesjonalna, ale sam siebie będziesz traktować profesjonalnie. I to automatycznie podniesie pewność siebie! Tutaj dochodzi kolejna rzecz – dbanie o swoje zdrowie. Zdrowy styl życia też podnosi pewność siebie. A jeżeli uda Ci się zrzucić kilkanaście albo nawet kilka kilogramów? W moim przypadku tak było, ja zrzuciłam 25 kilogramów i wiem, że to bardzo podnosi pewność siebie! Zupełnie inaczej zaczyna się nosić ubrania, zupełnie inaczej zaczyna się patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. Wzrasta samoocena i to też podnosi pewność siebie! Więc zastanów się, czy nie warto zainwestować swój czas na budowanie swojej sylwetki, ćwiczeniom czy zdrowym odżywianiem? Naprawdę warto, bo raz że polepszasz swoje zdrowie, ale dwa że polepszasz swoją samoocenę.

Kolejną taką rzeczą pewności siebie jest też rozwój, bo jeżeli zdobywasz informacje, poszerzasz swoją wiedzę przez czytanie książek, to podnosi się poziom Twojej wiedzy. A jeżeli podnosi się poziom Twojej wiedzy to czujesz się pewniej w pewnych sytuacjach, gdzie możesz z kimś wejść w dialog, powiedzieć coś ciekawego co usłyszałeś czy przeczytałeś. Taka świadomość tego, że masz o czym rozmawiać też podnosi pewność siebie. Często u osób które twierdzą, że mają niską pewność siebie pojawia się myśl, że oni nie mają o czym rozmawiać. To jest taka wewnętrzna blokada, wewnętrzny strach. A jeżeli ktoś rzeczywiście jest mało oczytany, nie kształci się, nie rozwija, to ta pewność siebie może być niższa. Więc warto brać w różnego rodzaju szkoleniach, spotkaniach, warsztatach, czytać książki, słuchać podcastów i to wszystko też rozwija.

Ma wpływ na Twoją pewność siebie takie, powiedzmy, dostępne dla każdego rzeczy jak miłość. Zgodzisz się ze mną, że jeżeli jesteś zakochany i ktoś kocha Ciebie, to podnosi to pewność siebie? Czujesz się atrakcyjny, mądry. To tez nie chodzi o taką pierwszą miłość, zakochanie, ale o taki długoletni nawet związek, gdzie dbasz o te relacje, ktoś się troszczy o Ciebie, Ty troszczysz się o kogoś i to buduje pewność siebie. Kiedy wiesz, że ktoś Cie docenia, lubi Ciebie, Ty lubisz kogoś i sam siebie też lubisz, więc warto troszczyć się o miłość, o relacje, o związek, bo to ma znaczący wpływ na pewność siebie.

Warto też zastanowić się nad jeszcze jedną ważną rzeczą, która związana jest również z wyglądem i dbaniem o swoje ciało. Pomyśl, czy nie warto byłoby zrobić sobie sesji zdjęciowej, takiej profesjonalnej, która będzie prezentować pięknie Twoją osobę. Pochwalenie się, choćby w gronie najbliższych, spowoduje, że ta Twoja pewność siebie się automatycznie podniesie, a jeszcze bardziej się podniesie, jeśli na przykład na facebook-u zamieścisz sobie taką sesje zdjęciową profesjonalną. Jeżeli masz swój fanpage, to jak najbardziej możesz zamieścić, pochwalić się i to tez będzie podnosiło Twoją pewność siebie. Warto przemyśleć takie działania, czy nie dobrze jest poświęcić czas i pieniądze na taką sesje zdjęciową?

Czyli sam widzisz, niby takie drobne rzeczy: dbanie o związek, sesja zdjęciowa, dbanie o swój rozwój, swoje zdrowie, o relacje, to wszytko takie małe cegiełki, ale one budują pewność siebie. I co ważne w tym wszystkim, to nie jest takie jednorazowe i od razu wszystko działa, akurat jeśli chodzi o te procesy, działania, to właśnie one są takie długo falowe. Te efekty będziesz widział za chwile, ale jak już je zobaczysz, to będzie dla Ciebie Wow!. Albo prędzej zobaczysz, że jest ona, bo tak naprawdę Ty ją masz, Ty zawsze miałeś pewność siebie, ale pewne czynniki po drodze w Twoim życiu mogły tą pewność siebie od Ciebie odsunąć. Teraz przez te działania Ty masz znowu poczuć pewnym siebie, poczuć jak to jest być pewnym siebie i działać w tej pewności siebie.

Jeszcze jedna rzecz może Ci pomóc. Być może uważasz, że Ty nigdy nie będziesz pewny siebie, że to nie jest dla Ciebie, że jakiekolwiek wystąpienie publiczne albo zabranie głosu w grupie to jest nie do przejścia, że skompromitujesz się, ośmieszysz? Warto tutaj czytać historie ludzi, którzy przeszli podobną drogę jak Ty, że też byli nieśmiali, że coś nie wychodziło tak jak by chcieli. Ale oni przezwyciężali to, przezwyciężali i pracowali nad sobą przechodzili przez ten proces budowania pewności siebie i w końcu osiągali tę pewność siebie.

 

Być może w Twoim otoczeniu są osoby które są pewne siebie? Może warto z nimi porozmawiać, czy tak było zawsze, czy zawsze były pewne siebie, a być może jest taka osoba, która aktualnie widzisz, że kiedyś szara, cicha myszka, bo tak często się określa takie osoby takie spokojne, ciche, a tutaj nagle jest duszą towarzystwa? Chociaż przypominam Ci to co mówiłam na początku, pewność siebie to wcale nie jest bycie głośnym, zabieranie ciągle głosu, tylko umiejętności dbania o swoje interesy wtedy, kiedy to jest potrzebne. To jest pewność siebie, bo są osoby o różnych typach charakteru.

Są też introwertycy, którzy są bardziej skryci i im jest z tym dobrze, ale w odpowiedniej sytuacji oni potrafią zabrać głos, potrafią dowodzić swojej racji. Więc tutaj pamiętaj o tym i być może tak jest z Tobą, że wcale nie potrzebujesz tej pewności siebie, nazwijmy to głośniej, ale lepiej Ci jest, tak jak mi z resztą – ja nie odczuwam potrzeby bycia głośną w towarzystwie, mówienia żartów, ale wtedy kiedy potrzeba umiem bronić swoich racji. Jeżeli teraz ktoś się mnie zapyta czy uważam, że jestem pewna siebie, to powiem mu:” Tak, jestem pewna siebie!”, więc przede wszystkim życzę Ci takiej pewności siebie, z którą Tobie jest dobrze. Nie chodzi o zmienianie się na siłę, bo bycie pewnym siebie jest modne, jest dobrze być pewnym siebie. Nie jeżeli masz poczucie, że jesteś w stanie zadbać o to co dla Ciebie jest ważne, widać Ty masz taką pewność siebie która jest najwłaściwsza Tobie, ale jeżeli masz poczucie, że chciałbyś tej pewności więcej. Zacznij stosować te działania, być może jeszcze inne działania podnoszące pewność siebie przyjdą Ci do głowy, działania które będą tym procesem, który za jakiś czas przyniesie efekty. Przyniesie na pewno efekty, ale pod warunkiem, że będziesz wykonywać to systematycznie.

Trzymam za Ciebie kciuki! Cześć 🙂

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram