Być może też u Ciebie tak jest, że wydaje Ci się, że wszystko robisz najlepiej, że Ty jesteś jedyną właściwą osobą, która wykona dane zadanie, a dodatkowo jeszcze uważasz że wszystkie zadania są bardzo ważne. Czyli połączenie tej ważności z tym że jesteś jedyną osoba która może to wykonać, no i tworzy się troszeczkę taka sytuacja że masz poczucie że jesteś nie zastąpiony i że jeżeli Ty czegoś nie wykonasz to świat się zawali a dodatkowo uważasz wszystkie projekty za najważniejsze, układasz je na jednej półce. No i co to powoduje? Raz że prawdopodobnie masz problemy z odpoczynkiem, ze znalezieniem czasu wolnego dla siebie, ze znalezieniem czasu na pasje, marzenia z tyłu głowy pewnie odczuwasz że chciałbyś odpocząć, chciałbyś znaleźć kogoś kto zajmie się tymi sprawami, tymi tematami. No i tworzy Ci się coś takiego że Twoje życie zaczyna przypominać bieg z przeszkodami ale przeszkodami które sam sobie stawiasz i jedne omijasz lepiej, inne gorzej, o niektóre się potykasz, a czy nie lepiej by było jeżeli wytyczasz sobie taką drogę to żeby ona była prosta i przejrzysta? Oczywiście nie zawsze to da się zrobić i jest to możliwe ale przynajmniej można spróbować tak zrobić.

 

Więc jeżeli masz wiele projektów do zrealizowania, wiele rzeczy które wydają Ci się ważne to możesz sobie stworzyć taką półkę, półkę projektów czy zrobisz sobie to w komputerze dzieląc kartkę na trzy części czy rzeczywiście sobie stworzysz taką półkę projektów tutaj nie ma znaczenia jak Tobie jest wygodniej, jakie Ty masz potrzeby ale ważne żebyś podzielił sobie te projekty na trzy kupki. Jedna to są projekty które po przeanalizowaniu, po takiej szczerej rozmowie ze sobą wiesz musisz zrealizować i że Ty jesteś jedyną właściwą osobą która może to przeanalizować. Drugą kupkę powinny stanowić projekty które ok są do zrealizowania ale nie są na już, natychmiast a dodatkowo są to rzeczy które możesz delegować, a trzecia niech to będą rzeczy którymi Ty nawet nie powinieneś się zajmować, że możesz je odsunąć albo w ogóle zaprzestać ich realizacji albo je delegować. Więc stwórz sobie podział na te trzy kupki ale też zadając sobie pytania czy ja jestem jedyną osoba która może się tym zająć, czy mogę to delegować i jak bardzo jest to ważne. W skali od 1 do 10 jeśli przyznasz 8 do 10 to znaczy ze jest to bardzo ważne a przy pozostałych odpowiednio mniej podzielisz je na pozostałe. Myślę że jest to ważne ćwiczenie bo raz pokazuje Ci że możesz korzystać z pomocy innych, możesz delegować zadania, dwa jest to możliwe ale wymaga od ciebie takiej szczerości wobec siebie samego, przyznania się, że ktoś może coś za Ciebie wykonać. Nie koniecznie chce tu używać słowa „za Ciebie”, ale poniekąd tak to wygląd. Dzięki temu wreszcie Ty masz więcej czasu, więcej możliwości, więcej przestrzeni do innych pomysłów, więcej do realizacji nowych projektów. Więc czy nie warto poświecić chwili na to, żeby mieć ten umysł otwarty na nowe zadania, na nowe projekty. I każdy ten nowy projekt też powinieneś analizować według tego schematu, czy jest to projekt które Ty powinieneś analizować, możesz go delegować czy w ogóle przestać zajmowania się danym projektem.

 

Nie jest to łatwa umiejętność ja sama się tej umiejętności uczę. Uczę się tego, że są osoby które mogą zrobić coś za mnie, że nie jestem jedyną osoba która wszystko musi wykonywać i wiem, że nie jest to łatwe i wymaga to pracy przede wszystkim nad sobą. Wymaga też pracy nad znalezieniem właściwego zespołu, ale jest to możliwe do zrealizowania. Na razie możesz podjąć te pierwsze kroki, czyli podzielić sobie te wszystkie projekty które masz, zadania, na trzy kupki, można też inaczej powiedzieć – ważne, mniej ważne i nie ważne. Więc zachęcam Cie do działania, cześć.

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram