W jednym z artykułów mówiłam Ci jak szybko możesz wyznaczać swój cel, jak szybko możesz marzenie przekształcić w cel i możesz to zrobić za pomocą modelu smart czyli Twój cel musi być szczegółowy, mierzalny, atrakcyjny, realny i terminowy i to jest taki pierwszy krok jeśli chodzi o realizację Twojego celu ale jest kolejny który ma jeszcze bardziej przybliżyć Cię do realizacji celu, który ma pokazać Ci jak jeszcze bardziej szczegółowy sposób co możesz zrobić żeby dany cel osiągnąć i jest to metoda GROW i tłumacząc dosłownie jest to wzrost, rosnąć czyli też ma na celu podnieść jakość Twojego życia i tak jak w metodzie smart mamy te literki które coś oznaczają, które po rozszyfrowaniu mówią Ci co masz zrobić ze swoim celem podobnie jest tutaj.

 

Każda z tych literek w tym napisie GROW coś oznaczają i jeżeli chodzi o g to znaczy goals czyli cele jaki jest Twój cel, co jest Twoim celem, co chcesz osiągnąć i możesz sobie konkretnie na te pytania odpowiedzieć, możesz tutaj w tym punkcie zastosować tę metodę smart czyli uszczegółowić sobie ten cel, określić go jak najbardziej precyzyjnie ale cały ten model jest bardziej szczegółowy niż smart. Więc tutaj odpowiedz sobie na pytania co chcesz osiągnąć, jaki jest Twój cel? Żebyś Ty był w pełni przekonany co chcesz osiągnąć, co jest Twoim celem bo potem w tych kolejnych literkach będziesz analizować ten swój cel. Więc jeżeli już przeanalizowaliśmy ten goals czyli cele to teraz mamy literkę r czyli reality jaka jest Twoja rzeczywistość, jak to wygląda na ten moment, jakie masz zdolności, jakie masz umiejętności. Jak to wygląda teraz ta sytuacja wyjściowa? Czy musisz jeszcze zdobyć jakieś umiejętności? Czy może musisz z czegoś zrezygnować żeby zacząć osiągać ten cel to też jest ważne bo to nie zawsze polega na tym że musisz zdobyć  jakieś nowe umiejętności. Czasami musisz zrezygnować z czegoś co Ci przeszkadza, z tych przeszkadzaczy coś co Cię blokuje przed realizacją celu. Więc tu są takie dwie drogi,, dwa wyjścia czyli zdobywanie nowych umiejętności i przybliżanie się do realizacji celu ale też pozbycie się tego co Ci przeszkadza co stanowi blokadę na drodze do realizacji celu. Teraz kolejna literka options czyli jakie masz możliwości, od czego możesz zacząć, co powinieneś zrobić żeby dany cel zrealizować, tutaj realizujesz możliwe drogi realizacji danego celu, jak możesz podejść do realizacji danego celu tak żeby ta droga była jak najszybsza albo jak najbardziej efektywna bo to też nie chodzi żeby realizując cel zrobić wszystko jak najszybciej chodzi o to żeby zrobić to w ten sposób żeby ten efekt końcowy był dla Ciebie satysfakcjonujący, był możliwy do zrealizowania no i oczywiście podnosił jakość Twojego życia bo możesz coś zrobić bardzo szybko ale być może po drodze pominiesz jakieś ważne etapy i w tym efekcie końcowym okaże się że to wcale nie jest ten cel, że wcale się z niego nie cieszysz. Więc tutaj wcale nie chodzi żeby to zrobić jak najszybciej, więc zastanów się jak może wyglądać Twoja doga dojścia do sukcesu. No i ostatnia literka to will czyli wola od czego zaczniesz, powiedz sobie w tym momencie od czego zacząć, co zrobisz w pierwszej kolejności to też jest ważne żeby powiedzieć od czego zaczniesz, wyznaczyć tę jedną pierwszą rzecz którą możesz nawet zrobić zaraz po zakończeniu wyznaczania, po zakończeniu analizy tego celu.

 

Od czego zacząć, jaka będzie ta pierwsza rzecz która będzie pierwszym krokiem który przybliży Cię do realizacji celu to też jest bardzo ważne. Nie chodzi o ten efekt końcowy który jest oczywiście bardzo ważny i zmierzasz ale ważne na drodze realizacji celu są też ważne te mniejsze cele z których też powinieneś się cieszyć, dostrzegać je bo one też są częścią składową tego celu ostatecznego.

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram