Jako dzieci ktoś się nami ciągle opiekuje, troszczy i dba  o nas.  Jesteśmy wtedy pod takim nadzorem –pod taką ochroną. Ktoś podejmuje za nas decyzję, potem z wiekiem coraz mniej te decyzje są podejmowane przez te inne osoby bo sami mamy możliwość podejmować te decyzje. Czasami dzieje się tak, że boimy się sami podejmować tych decyzji, tych kluczowych decyzji nie umiemy podjąć sami – boimy się wziąść odpowiedzialność za swoje życie.

Zastanawiamy się ciągle, doradzamy – radzimy się innych co mamy zrobić, co powinniśmy zrobić  ale tak naprawdę nikt nie wie co powinniśmy zrobić bo to my sami powinniśmy czuć co jest właściwe, co jest dla nas dobre. Możemy oczywiście rozmawiać, pytać się czy ktoś był w podobnej sytuacji bo nigdy nie będzie to sytuacja identyczna oraz zasięgnąć opinii czy rady  ale tak naprawdę w tym ostatecznym punkcie trzeba wziąść odpowiedzialność za swoje życie, za to jakie ono będzie  i jaka będzie jakość tego życia i to w każdym obszarze czy w obszarze życia prywatnego czy w obszarze zawodowym to cala odpowiedzialność spoczywa na nas i byłoby super gdyby ta odpowiedzialność za nasze życie spoczywałaby na innych bo wtedy innych moglibyśmy winić za podejmowane działanie lub ich brak. Wiele osób chce tak funkcjonować, pyta się innych jak wy to byście zrobili, jaką byś decyzje podjął – ale to nie o to chodzi… bo chodzi o to by nauczyć się podejmować decyzji samemu wiec tu na pewno trzeba sobie uświadomić to powtarzane ciągle  ale jak bardzo ważne prawo do porażki. Trzeba pracować nad pewnością siebie- to są dwie niezmiernie ważne powiązane ze sobą rzeczy. Jeżeli dasz sobie prawo do porażki i będziesz pracować nad swoją pewnością siebie to będziesz umiał wsiąść odpowiedzialność za swoje życie. Nie będziesz szukać winnych wśród innych ludzi. Będziesz na tyle odważny żeby powiedzieć ze zrobiłem dobrze  albo zrobiłem źle
i o to w tym wszystkim chodzi. Nie chodzi o rozliczanie się z innymi za swoje decyzje tylko o rozliczanie się ze sobą, wyciąganie wniosków bo to jest Twoje życie. Każdy ma swoje do przeżycia i Ty też masz swoje więc warto wziąść odpowiedzialność za swoje życie, za swoje decyzje ze wszystkimi plusami i minusami ale jeżeli to będzie ze świadomością do prawa porażki. Będziesz mieć poczucie jakie wartości w życiu są dla Ciebie ważne to będzie Ci łatwiej wziąść odpowiedzialność za swoje życie. Nie powiedziałam że to jest proste i każdy to potrafi. Wziąść odpowiedzialność jest bardzo trudne ale jesteś jedyną osobą, która może  wziąść odpowiedzialność za swoje życie a nie nikt inny. To jest ciężka, codzienna praca, podejmowanie decyzji
i wyznaczanie celów a najważniejsze uświadamianie sobie prawa do porażki, pracowanie nad pewnością siebie – to jest wszystko ze sobą powiązane i przenika, buduje Ciebie.

Mam nadzieję, że będziesz pracować nad tym, żeby brać odpowiedzialność za swoje życie, wyciągać wnioski z tego co zrobiłeś albo nie zrobiłeś.

Do zobaczenia

Cześć!

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram