Dziś poruszę temat modelowania, trochę dziwnie to brzmi ale nie ma nic wspólnego z modelingiem czy z lepieniem z gliny czy plasteliny. Chodzi tutaj o to jak Ty możesz zmieniać swoje zachowanie, zmieniać siebie po to, aby osiągnąć rezultaty. Chodzi tutaj o naśladowanie osób, które już osiągnęły daną rzecz i w trakcie realizacji zajmują się tą rzeczą na co dzień.

O co chodzi w takim modelowaniu? To znaczy że Ty swoje działania masz ukształtować na podobnych zasadach jak ta osoba, która to wykonuje. Musisz sobie zadać pytania – co ta osoba robi, jak to robi i dlaczego to robi. Są to takie trzy kluczowe pytania, które musisz sobie zadać jeżeli widzisz osobę która wykonuje daną rzecz, daną czynność. Dotyczy to zachowania czy sposobu wykonywania przedmiotów przede wszystkim musisz znaleźć osobę, która wykonuje to co Ty chcesz robić.  Dajmy taki przykład, że dana osoba świetnie przemawia  – to tutaj masz temat przemówień publicznych – czyli to pytanie co?  Ty też chcesz świetnie występować publicznie, świetnie przemawiać. Musisz się skupić na tym jak ona to robi, jak modeluje swój ton głosu, tempo mówienia jakich słów dobiera, jaką ma postawę ciała i jak się ubiera, jak gestykuluje- czyli zadajesz sobie wszystkie pytania zaczynające się od „jak” jak cos dana osoba robi, no i ostatnie pytanie – dlaczego to robi?. Dlaczego te wcześniejsze czynności mają znaczenie, czy pominięcie jakiegoś elementu spowoduje zmianę efektu końcowego – tutaj nad tym musisz się zastanowić i najlepiej sprawdzać to w praktyce  bo jeżeli weźmiesz całokształt działania danej osoby to często ona nieświadoma tych czynności, że świetnie występuje, że jest świetna w tym co robisz  to ona w pierwszej chwili nie będzie wiedzieć jak na to odpowiedzieć – może stwierdzić tak mam, dobrze się z tym czuje. Twoim zadaniem jest to, aby szczegółowo przeanalizować jak to jest że ona osiąga rezultat w tym co robi i krok po kroku eliminując poszczególne czynności możesz stwierdzić czy dana czynność jest kluczowa do osiągnięcia rezultatu czy też nie. W ten sposób stworzysz schemat działania. Będziesz wiedzieć co masz robić, jak masz robić, jakie są kluczowe etapy, kluczowe czynności, które pozwalają osiągnąć rezultat i to będzie ta odpowiedź dlaczego. Dlaczego te rzeczy są aż tak ważne, żeby osiągać rezultat. Są bardzo ważne trzy pytania w modelowaniu: co? Jak? I dlaczego? i po co w ogóle modelować bo przecież można robić to samo jak do tej pory się robiło. Jeżeli masz osobę, która osiąga ten rezultat w danym zakresie to może warto to przeanalizować. Być może nie masz możliwości bezpośredniego spytania się tej osoby jak ona to robi więc warto ją obserwować i zadawać takie pytania  w trakcie tej obserwacji. Jak będziesz mieć odpowiedzi na te pytania to będziesz mógł je stosować w swoim codziennym życiu przy wykonywaniu tej czynności, którą chcesz zrealizować.  Będziesz wtedy na zasadzie wykluczania lub pozostawienia tworzyć swój model działania. Myślę, że jest to bardzo ciekawe ćwiczenie, bardzo ciekawy proces bo pozwoli Ci też osiągać rezultaty takie same, prawie takie same a może nawet w trakcie okaże się, że wpadniesz na dodatkowy pomysł co będzie wynikać z Twojej osobowości, Twojego charakteru i co spowoduje że Twój rezultat będzie na jeszcze lepszym poziomie.

Zadawaj sobie pytania: co dana osoba robi i jak to robi i dlaczego to robi i myślę, że pozwoli Ci to osiągać zamierzone rezultaty.

Cześć!

Please follow and like us:
Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram